Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej

Zakład Leczniczy utworzony przez Zarząd Okręgowy PKPS w Łomży

1. Co to jest Indywidualne Konto Zdrowotne

Indywidualne Konto Zdrowotne (w skrócie: IKZ) to rodzaj notatnika zdrowotnego, umożliwiającego automatyczne zbieranie danych o naszym zdrowiu.
Oczywiście, każdy może sobie założyć podobny notatnik w formie papierowej i samodzielnie notować wszystkie zdarzenia zdrowotne. Ale kto z nas to robi? Jest to niewygodne i zajmuje dużo czasu.
Dlaczego więc IKZ jest lepsze od zwykłego notatnika? Ponieważ gromadzi nasze dane w sposób elektroniczny na anonimowym koncie, do którego mamy dostęp przez internet. Dzięki temu wszystkie dane na temat naszego zdrowia są zawsze łatwo dostępne.
Co ważniejsze, wszelkie informacje zdrowotne trafią na nasze konto automatycznie ze wszystkich placówek oznaczonych logo OSOZ (przychodni, szpitali, gabinetów lekarskich, laboratoriów medycznych i aptek). Nie trzeba już zapamiętywać trudnych słów i nazw leków - wszytko zostanie zapisane automatycznie. Eliminuje to popełnianie literówek, pomyłek czy problemy z odszyfrowaniem pisma lekarza. Lista placówek, które współpracują z OSOZ wciąż się powiększa - szukaj więc logo OSOZ w swojej okolicy.
Po założeniu konta dostępnych będzie wiele funkcji, wśród których jest Elektroniczna Kartoteka Pacjenta (EKP) - historia zdarzeń zdrowotnych. To właśnie w tym miejscu będą pojawiać się kolejne wpisy - wizyta u lekarza, skierowanie do specjalisty, wypisana recepta oraz jej realizacja w aptece, czy wynik badania laboratoryjnego. Cała historia zdrowia dostępna w jednym miejscu.
Na początku Elektroniczna Kartoteka nie będzie zawierała wpisów (chyba że wcześniej posługiwałeś się kartą), ale w miarę korzystania z Karty Zdrowia Pacjenta w placówkach OSOZ, lista wpisów będzie się zapełniać.

2. A co jeśli lekarz, do którego się udamy nie współpracuje z OSOZ - czy w Elektronicznej Kartotece pojawi się luka?
Przewidzieliśmy taką sytuację i dlatego wprowadziliśmy możliwość samodzielnego wprowadzania informacji o odbytych wizytach, zażywanych lekach czy wyników badań laboratoryjnych. Można także wgrywać pliki ze zdjęciami, prześwietleniami czy wynikami badań. Im więcej informacji ważnych o zdrowiu trafi na konto tym łatwiej lekarzowi wybrać właściwą terapię. W razie potrzeby historię zdrowia można również wydrukować i przekazać lekarzowi w formie zbioru wydruków.
Informacje na temat innych funkcji Konta znajdują się w kolejnym punkcie na temat korzyści płynących z posiadania konta.

3. Koszty założenia i użytkowania konta
Zarówno założenie jak i użytkowanie konta jest bezpłatne.
Zdajemy sobie sprawę, że sumy wydawane na prywatne wizyty u specjalistów, leki i inne usługi to poważny uszczerbek w domowym budżecie. Dlatego w trosce o zdrowie społeczeństwa twórcy postarali się o alternatywne sposoby finansowania Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. Dzięki temu założenie i użytkowanie konta nie kosztuje nic.

4. Bezpieczeństwo gromadzonych danych
Każde konto jest całkowicie anonimowe, a do gromadzonych na koncie danych ma dostęp tylko właściciel konta oraz lekarz po uzyskaniu zgody właściciela konta. Dostęp do konta umożliwia jedynie właściwa Karta Zdrowia Pacjenta. Więcej na temat karty oraz bezpieczeństwa danych znajduje się w kolejnych punktach.

5. Anonimowe i bezpieczne Konto
Indywidualne Konto Zdrowotne w systemie OSOZ jest całkowicie anonimowe. Oznacza to, że w systemie nie są przechowywane żadne dane, które umożliwiłyby połączenie zgromadzonych tam danych z konkretną osobą. Podczas rejestracji i użytkowania nie są zbierane żadne dane identyfikujące. Konto jest zabezpieczone nowoczesnymi metodami ochrony danych, a dostęp do niego wymaga autoryzacji i odbywa się za pośrednictwem szyfrowanego kanału dostępu SSL - stosowanego głównie w bankowości elektronicznej.

6. Szybki dostęp z każdego miejsca
Dostęp do danych zgromadzonych na naszym koncie jest szybki i łatwy. Gdziekolwiek się znajdziemy - w Polsce czy na świecie - możemy w razie potrzeby przy pomocy internetu otrzymać potrzebne dane. A to może zdecydować o zastosowaniu lepszej metody kuracji, czy doborze odpowiednich leków.

7. Jak założyć IKZ - Indywidualnego Konta Zdrowotnego.
Karta Zdrowia Pacjenta to swego rodzaju klucz do Indywidualnego Konta Zdrowotnego.
Sama w sobie karta nie zawiera żadnych informacji, poza numerem i kodem kreskowym. Jest jednak niezbędna, by informacje o naszym zdrowiu mogły trafić na nasze Indywidualne Konto Zdrowotne.

Lekarz może poznać Twoją historię zdrowia zgromadzoną w elektronicznej kartotece. Wystarczy, że podczas wizyty okażesz mu kartę i autoryzujesz dostęp do konta wprowadzając kod PIN. Dzięki karcie informacje o rozpoznaniu, wystawionych receptach, czy skierowaniach zostaną przesłane na Twoje konto bezpośrednio przez lekarza.
Okazanie karty farmaceucie w aptece sprawi, że informacje o wszystkich zakupionych lekach – zarówno, tych na receptę, jak i bez recepty – zostaną bezpośrednio z apteki przekazane na konto.

Jak uzyskać Kartę Zdrowia Pacjenta?
Karty Zdrowia Pacjenta są już wydawane od wielu lat. Być może jedna z nich jest w Twoim posiadaniu? Jeśli posiadasz Kartę wydaną przez aptekę lub inną placówkę medyczną sprawdź, czy posiada ona wydrukowane logo OSOZ. Jeśli masz taką kartę – użyj jej numeru i załóż konto. Od tej chwili stanie się ona Twoim kluczem do systemu OSOZ.

Jeżeli nie posiadasz żadnej karty z logo OSOZ, możesz wejść w jej posiadanie na trzy sposoby.
Udaj się do najbliższej placówki oznaczonej logo OSOZ (apteki, lekarza, przychodni) i tam otrzymasz ulotkę zawierającą gotową do wycięcia kartę OSOZ. Korzystając z numeru wydrukowanego na karcie możesz założyć konto na www.osoz.pl.
UWAGA: Każda karta wydrukowana na ulotce zawiera unikalny numer - to Twój identyfikator w systemie OSOZ!

* Załóż konto na www.osoz.pl wybierając opcję "Nie posiadam karty". Po zakończeniu aktywacji, będziesz mógł wydrukować Kartę Zdrowia Pacjenta z przydzielonym numerem karty. Od tej pory możesz używać karty wszędzie tam, gdzie znajdziesz logo OSOZ!

* Jeśli przekonałeś się do korzyści, jakie daje konto zdrowotne i chcesz na nim gromadzić dane o swoim zdrowiu, zamów kartę plastikową – zrobisz to w sekcji Karty na Twoim koncie zdrowotnym. Za niewielką opłatą uzyskasz estetyczną i trwałą kartę.
Po założeniu konta szukaj znaku OSOZ w aptece, u lekarza, w przychodni.... Tam, gdzie znajdziesz logo OSOZ, po okazaniu karty informacje o Twoim zdrowiu zostaną zapisane automatycznie na Twoje konto zdrowotne. Informacje o placówkach współpracujących z OSOZ znajdziesz również w serwisach „Gdzie się leczyć" oraz „Znajdź aptekę" - wyróżnione będą napisem OSOZ.

GRATULACJE !!!  Jeśli już masz IKZ - TO dbasz o swoje zdrowie.